Stručný průvodce výběrem pečiva v supermarketu

shutterstock_chleba

Jak vybrat v záplavě pečiva to nejzdravější a nenechat se nachytat voňavou iluzí?

Kupovat vůbec pečivo?

Ze základních surovin – mouky, vody, oleje a soli – si chleba upečete leda tak doma. Supermarketové pečivo se z pohledu nutriční prospěšnosti prokazuje jako nejméně šťastná volba. Výzkum VŠCHT ukázal, že dnešní rohlíky v supermarketu obsahují přes 30 různých přidatných látek! Není velkým tajemstvím, že dnes už téměř všechny velké pekárny dávají do těsta zlepšující prostředky. Například, zatímco dříve se pro vylepšení těsta přidávalo vejce, máslo, sója či přírodní lecitin, dnes se přidává enzym amyláza. Tvrdnutí pečiva se zase oddaluje použitím emulgátorů – čímž pečivo sice neztvrdne, ale zgumovatí..

Kapitola sama o sobě je problematický obsah lepku v dnešním pečivu, o kterém se v zajímavých souvislostech zmiňuje například Milan Calábek v tomto rozhovoru.

Silným podnětem k zamyšlení tedy je, zda vůbec (nebo jak často) chcete pečivo jíst. Pokud se rozhodnete, že ano, dám vám pár užitečných rad pro výběr chleba, který se analogicky vztahuje i na ostatní druhy pečiva.

Průvodce nákupem chleba

Sledujte popisky a vybírejte následovně:

1. Sáhněte po chlebu, u kterého je uvedeno „čerstvý“. To vám dá záruku, že nebude vyroben z nekvalitního zmrazeného polotovaru.

2. Rozhlédněte se pořádně po regálech, zda náhodou nemají chléb „celozrnný“. Ten musí být podle zákona vyrobený z (relativně zdravé) celozrnné mouky.

3. Úplně nejlépe chtějte chléb „kváskový“. Kvásek nezpůsobuje v trávícím traktu tak nežádoucí procesy jako droždí.

4. Sečteno a podtrženo: Pokud chcete jíst pečivo, relativně dobrou volbou je chléb (celozrnný) kváskový (celo)žitný nebo kváskový žitno-pšeničný. Určitě se snažte vyhnout pšeničné mouce a jejímu vyššímu procentuálnímu zastoupení v pečivu jako tomu je např. u pšenično-žitného chlebu. Zdravější než pšeničné je pečivo ze žita. Žitná celozrnná mouka obsahuje větší podíl vlákniny a více živin.

Komentovat