Prášky nebo bylinky?

shutterstock_prášky nebo bylinky

Moderní medicína nebo alternativní přístup? Který směr si v boji s nemocí zvolit, abychom na cestě za zdravím došli zdárně k cíli?

Poděkujme i lékařům

Zdravý život je přáním každého z nás. Jakmile se v člověku nebo jeho blízkém okolí objeví nemoc, hledáme nejrychlejší, a často i nejjednodušší způsob, jak se jí zbavit. Lékaři v České republice sice patří ke světové špičce, ale občas se léčba prostě nedaří a potíže přetrvávají. V takové chvíli mnoho pacientů začíná poohlížet za hranice moderní medicíny. Hledají jiné, alternativní řešení, jak se zbavit trápení.

Lékařské vědě vděčíme za mnoho přelomových léčebných postupu a prostředků. Moderní medicína vymýtila spoustu nemocí, na které se v historii lidstva běžně umíralo. Absence odborné péče komplikovala porody a mnoho žen i novorozeňat na to doplatilo životem. Také infarkt, akutní zánět žlučníku nebo angína by se nám těžko léčily, nebýt nemocnic či antibiotik. Na některé případy zkrátka obklady a bylinkové čaje nestačí.

Odsunutí problému na později

Lehce dostupné léky nám svým způsobem ulehčují život. Spolkneme pilulku a do hodiny jako by žádný problém ani neexistoval. V lepším případě, například hojení rány po odstraněném zubu, se problém již neobjeví. Někdy však bolest přijdu znovu. Třeba v jiné podobě a na jiném místě, ale dost možná vyvolána stejnou příčinou.

Zvláště u chronických nemocí se pojídáním léků řešení zdravotního problému odsouvá na neurčito. Chemické léky totiž ovlivní pouze projev nemoci, pomohou utlumit bolest, ale skutečnou příčinu neodstraní. A právě v takovém případě jako jsou dlouhodobě se opakující zdravotní komplikace a bolesti, je moderní medicína poměrně neúspěšná. Pokud jste se pomocí léků nevyléčili do několika měsíců, možná je na čase zvolit jiný, celostní přístup.

Společné sympatie mezi tradicí a modernou

Tradiční čínská a indická medicína (ajurvéda) nalezly díky tisícileté aplikaci ty nejúčinnější metody k vyladění zdraví. Na rozdíl od moderní medicíny neřeší jednotlivé nemoci, ale harmonizaci celého organizmu. Stále více lidí v dnešní době upřednostňuje tuto tzv. celostní medicínu. Léčebné metody, které nejen na Dálném východě úspěšně fungují již tisíce let. Na rozdíl od západní medicíny, která vznikla přibližně před 150 lety.

Tradiční čínská medicína a ajurvéda neléčí pomocí produktů farmaceutického průmyslu, a přesto mají tyto směry neuvěřitelné výsledky při léčbě chronických obtíží. Rozdíl v přístupu k pacientovi je ve srovnání s moderním lékařstvím tak propastný, jako rozdíl ve stáří zmíněných směrů. Sympatické je, že tyto medicíny současně udržují otevřený vztah k modernímu systému, který mohou dokonce vhodně doplňovat.

Podle tradičních východních medicín jsou tělo, mysl a duch úzce propojeny. Tyto směry nás mohou hodně naučit o lidské typologii a o tom, jak svým životním stylem dlouhodobě udržovat harmonii nezávisle na stávajících životních okolnostech. 

Komentovat