Kamutový salát s černými fazolemi

Kamutový salát s černými fazolemi

Tato pochoutka vám zpestří stůl u večerního posezení s přáteli u vína. Výborně se doplňuje s chutí sýrů. Je to recept pro výživové fajnšmekry, který díky vysokému obsahu bílkovin zasytí tak akorát! 

Ozdravný účinek kamutu a černých fazolí

Kamut – jediný druh pšenice, doslova prapšenice, který lze v dnešní době doporučit. Díky své registrované značce je chráněn před před hybridizací a genetickými úpravami. Jíte skutečně to, co bylo nalezeno ve staroegyptské pyramidě. Cení se pro vysoký obsah selenu, který má velice silné antioxidační účinky. Na selen jsou bohužel naše půdy chudé, takže se hodí doplňovat – třeba kamutem.

Fazole černá ledvina – z mého pohledu vhodná podzimně – zimní luštěnina. Pomáhají zlepšovat činnost ledvin, jater. Příznivě působí při problémech se zrakem. Jezte je častěji také při problémech s neplodností.

Suroviny pro 4 přílohové porce

Kamut (cca 400 g)

Černé fazole zvané fazole černá ledvina (cca 250 g)

Sušená rajčata

Patizón nebo cuketa

Pórek (nemusí být)

Olivový / avokádový olej

Bylinková směs

Čerstvé nebo sušené sezónní bylinky (např. tymián, rozmarýn)

Umeocet

Mořská řasa (využijeme při vaření fazolí)

Postup

Kamut a černé fazole (doba máčení cca 12 h) uvaříme několik hodin či den předem. Necháme vychladnout.

Sušená rajčata zalijeme horkou vodou a počkáme až změknou. Na pánvi na oleji osmahneme oloupaný patizon / cuketu, který řádně okořeníme bylinkovou směsí. Přilijeme trochu umeoctu a necháme pár minutek podusit.

Smícháme kamut, fazole, sušená rajčata, patizon / cuketu a pórek. Pórek dodá jídlu pikantní nádech – doporučuji ho jíst více hlavně na podzim. Pokud jste zeleninu na pánvi dostatečně ochutili, stačí už jen přidat čerstvé bylinky. Pokrm by měl být dostatečně ochucen. V opačném případě osolíme, opepříme. Servírujeme po chladnu s kvalitním pečivem.

Komentovat