Jsou biopotraviny drahé?

organicfood-prices_012913044035

Jsou obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina z ekologického zemědělství skutečně drahé? Nebo jsme pomýlení dumpingovými cenami? Zamyslete se. Domníváme se, že zaplatit 9,90 Kč za svazek mrkve je normální. Je to v normě nebo to má na svědomí neviditelná ruka trhu?

Příklad č.1 – skutečná hodnota bio červené řepy  

Kdo má zahrádku a sem tam něco přihnojí chemicky nebo se touto cestou snaží zbavit nechtěných parazitů, ví, kolik dá práce něco vypěstovat i s chemií. A co když se rozhodnete chemii nepoužívat? Můžu z vlastní zahrádkářské zkušenosti dosvědčit, že letos je téměř nemožné vytáhnout z půdy kus zeleniny, na kterém si nepochutnal slimák.

A teď si představte, že hýčkanou bio řepu za pomocí všemožných přírodních triků a babských rad uchráníte před útokem slimoňů. Na záhonech se vám nějakým zázrakem budou pyšnit krásné červené bulvy. Za kolik je prodáte? Za 13 Kč za kilo, jak je běžné v supermarketech? No pardón. Kdybych se pohybovala na bio trhu, budu chtít 13 Kč za kus, možná i víc! Vím, jaké úsilí a kolik peněz mě stálo ji vypěstovat. A také jsem si vědoma toho, že chutná mnohem lépe a má mnohem více živin, než to konvenčně vypěstované kilo prodávané za 13 Kč.

Příklad č. 2. – předražené bio vločky a citróny

Super a hypermarkety naneštěstí občas vytváří v lidech dojem, že bio potraviny jsou předražené. Neplatí to samozřejmě paušálně. I v rámci jednoho supermarketu vás překvapí extrémy. Třeba: čerstvé bio mléko v Albertu seženete za velmi příznivou cenu (do 30 Kč) a je skutečně chutné. Na druhou stranu mě naše sídlištní pobočka Alberta jednou šokovala cenou půl kilového balení bio ovesných vloček. Nemohla jsem uvěřit, že chtějí 56 Kč za výrobek, který v pražských zdravých výživách běžně koupím za 25 – 30 Kč. Chápu, proč už se tam neprodávají.

Citróny. Nedokážu posoudit skutečnou hodnotu žlutého bio citrusu. Ale 55 Kč za balení čtyř nazelenalých ubožáčku – byť je jejich kůra bez chemického ošetření – se mi zdá poněkud vysoká částka. Jsou zelené a nedozrálé ovoce se jíst nemá ani když je bio. Naštěstí bez citrónů se dá žít. A obiloviny, luštěniny či oříšky seženete ve zdravých výživách cca o 10 – 25 % levněji než ve velkých řetězcích. To platí i pro bio maso, které bývá v supermarketech o něco dražší, než když si ho objednáte přímo z farmy.

Rada zní: choďte nakupovat raději do menších prodejen zdravé výživy. Víme, že supermarkety jsou orientované především na zisk. A proč si nedat pořádnou marži zrovna na bio, když je obliba bio potravin (nejen) supermarketech stále oblíbenější?

Komentovat