Brání se lidé biopotravinám oprávněně?

organic_snowmen

Ano i ne. Aneb pár ekonomicky laděných úvah, o tom, proč lidé odmítají biopotraviny. Nejčastěji slyším: „Bio je hůře dostupné“ a „Bio je drahé“. Jsou takové přístupy z pohledu konzumenta obhajitelné?

Ke špatné dostupnosti bio výrobků

Bohužel je o něco náročnější si bio výrobky opatřit. Málokdy pořídíte vše, co potřebujete v nejbližším supermarketu. Pokud chcete jíst v bio kvalitě, jste nuceni si sami vařit a nakupovat ve specializovaných prodejnách zdravé výživy. Nebo si vyberete si bedýnkový prodej, což také dá trochu práce. Nicméně. Většina z nás ví, že když pro své zdraví chceme něco udělat, většinou to stojí určité úsilí.

Tento měsíc jsem byla na Korsice. Před odjezdem z dovolené jsme podnikli nákup „jedlých dárků“ v supermarketu v menším městečku. Srdce mi plesalo, když jsem z předlouhých regálů vybírala, co ze sortimentu z lokálního a ekologického zemědělství si přivezu domů. V Praze některé biopotraviny, které bych chtěla, sehnat nemůžu.

Bio je v ČR ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi hůře dostupné. Ale vydržme, postupně se blýská na lepší časy. Horší to nebude. Jednou se taky dočkáme organic supermarketů.

K cenám biopotravin aneb bio ceny postupně klesají

Biopotraviny jsou dražší, než výrobky z konvenčního zemědělství. A má to svůj důvod. Za kvalitu v dnešní době připlácí. Chcete pořádné auto, počítač, mobil, svetřík, gauč..? Kvalita má zkrátka svoji hodnotu. Někdy máte to štěstí, že narazíte na kvalitní výrobek, který je zrovna v akci. To samé platí u biopotravin. Třeba zrovna tento měsíc, který je věnovaný biopotravinám, je nabízí ve slevách řetězec Globus. A samozřejmě i hlavní čeští výrobci CountryLife a Pro bio.

Uznávám, že některé bio výrobky jsou předražené. O těch pojednávám ZDE. Také si nemyslím, že třeba utrácet za vše v bio kvalitě. Ne vše, co je bio je bezpodmínečně zdravé. Ve zdravé výživě jsem tento týden objevila bio dressingy a zmraženou bio pizzu. Tyto výrobky se, pravda, mohou ve srovnání s Tisícem ostrovů a obyčejnou mraženou quatro formaggi o něco povyšovat. Ale není těžké si domyslet, proč nejsou na nákupním seznamu, který ode mě klienti dostávají.

Pro začátek vám stačí, když v bio kvalitě nakoupíte základní suroviny (bio mléko a maso, mouka, luštěniny, obiloviny). Přibývají nové zdravé výživy s těmito produkty, například Landie – kouzlo potravin a zatím ještě neziskovka Bez Obalu. Obě budou s e-shopem.Takže jásejme. Tento trend způsobuje, že bio se postupně stává cenově dostupnější.

Komentovat