Jak se stravovat v létě

http://wallpapers.brothersoft.com/sunflowers-field-78233-1920x1200.html

Víte, že v létě se dobře hubne? A víte, že podle čínského tradičního kalendáře už léto končí? Jak má vypadat pozdně letní jídelníček?

Zhubněte v létě

Lidé i příroda jsou nejaktivnější v letních měsících. Látková výměna v organismu většinou probíhá u zdravě žijící části populace rychleji. To je jeden z důvodů, který z léta kromě času odpočinku a dovolených činí také vhodnou dobu k hubnutí.

Červen, červenec a srpen symbolizují teplo a světlo, kterého se nám v létě hojně dostává. Z tohoto důvodu se mnoho lidí dobrovolně vzdává dlouhého vaření a pečení. Do jídelníčku zařazujeme taková jídla, která si můžeme dát „po chladnu“. Pokud jsou to správné pokrmy ve zdravé míře, organismus takový přístup v horku mnohdy uvítá.

Jezte, co zrovna roste

V letním období je více než jindy choulostivé tenké střevo. Proto se vyplatí být obezřetný/á ohledně přemnožení salmonel a dalších breberek v potravinách. Rozhodně se nehodí tučná strava a každodenní konzumace masa, jež vám ke zdraví a štíhlé linii nepomůže. Do jídelníčku doporučuji zařadit lehčeji stravitelné potraviny – celozrnné obiloviny, zeleninu ve všech podobách, ryby a drůbež. Z ovoce a zeleniny berte vše čerstvé, co sklidí místní zemědělci. Jedná se o angrešty, meruňky, ostružiny, maliny a borůvky; papriky, cukety, rajčata, okurky a podobně. Jindy v roce si je tak snadno nedopřejeme.

Léto končí v srpnu

Pro milovníky léta mám jednu špatnou zprávu. Z pohledu tradiční čínské medicíny, jejíž kalendář předbíhá ten, na který jsme zvyklí, se léto již chýlí ke konci. Po „přechodném období“, ve kterém se nyní nacházíme, začne v půlce srpna podzim! Z pohledu výživy to znamená, že po 15. srpnu bychom postupně měli uzpůsobovat výběr jídel chladnějšímu počasí. Můžeme začít zařazovat do jídelníčku více polévek, tepelně upravené zeleniny místo salátů, z živočišných bílkovin hovězí maso. Naštěstí to ale neznamená, že 14.8. si musíte dát poslední salát. Kromě vašeho zdravotního stavu rozhoduje počasí. Jídelníček je nejlepší přizpůsobovat aktuálním teplotám. Bude-li v srpnu 5 °C, dejte si klidně horkou vodu nebo zahřívající zázvorový čaj, pokud ho potřebujete.

Komentovat