České ovoce a zelenina za rozumnou cenu

Ovozel Penny

Farmářské trhy a prodejny jsou fajn. Nicméně chutnou a cenově příznivou zeleninu a ovoce si můžete koupit i v některých supermarketech.

Pokud možno sezónní a naše, prosím

Při výběru ovoce a zeleniny zastávám názor, že rozhodně není nutné dovážet vše kamionem přes půl světa. Ano, je příjemné mít možnost koupit si banán, který si tady těžko vypěstuji. Stejně tak je ale při nákupu důležité mít na paměti, že z běžné nebio nabídky je zdravotně prospěšnější to čerstvé rostoucí v danou roční dobu u nás. Podle tohoto jednoduchého vodítka bychom měli „ovozel“ vybírat. Každé skladování, manipulace a přeprava navíc totiž na jakosti ubírá. U produkce od českých zemědělců je větší pravděpodobnost čerstvosti. Stranou nyní dávám další důvody – nadměrnou velkozemědělskou produkci a z ní plynoucí mrhání jídlem, znečišťování životního prostředí a tak podobně..

Když nakupuji, pozorně čtu, odkud potravina pochází a zapolemizuji nad tím, jak se rostlince rostlo / zvířátku žilo. Častěji, než si připouštíme, máme možnost učinit volbu ohledně koupě českého versus dovezeného / bio versus nebio.

„Hezký český“ supermarket 

Co do kvality ovoce a zeleniny v českých supermarketech, těžko se paušalizuje. Všímám si, že i v rámci jednoho řetězce se úroveň často diametrálně liší město od města, čtvrť od čtvrti. Z mého rajónu sympatizuji s pražskou pobočkou Penny naproti Toulcova dvora. Oproti nedalekému Albertu zde u kasy narazím na milý personál. A co je hlavní – v případě ovoce a zeleniny se opravdu snaží razit své motto “Nakupujte hezky česky“. Líbí se mi, že tu na jaře a v létě mohu zakoupit čerstvé (hezké) a sezónní (české) suroviny. Je bezva, že i mimo hlavní produkci se objevují v nabídce lokální brambory, mrkev, petržel a cibule, jablka. Co víc si přát? Tyto můžeme podobně jako pórek či červenou řepou jíst bez omezení celoročně. A peněženku to nebolí tolik jako italské papriky bez chuti a španělská nedozrálá rajčata.

Za málo peněz hodně muziky

Jaké má Penny ceny ovoce a zeleniny? Nelze říct křivého slova. Ve srovnání s farmářskými trhy, Billou, Albertem, Tescem a Intersparem je průměrná cena mého běžného ovocno zeleninového koše nižší. Zvláště když mám štěstí na 30 a 50% slevy, které jsou skoro každý den, obzvlášť v podvečerních hodinách.

Dnešní ceny zdravých věcí v akci byly kupříkladu: 1 kg hrušek – 23 Kč, 500 g žampionů – 12 Kč, 2 ks okurky – 19 Kč, kedlubna, svazek jarní cibulky – 4 Kč, avokádo – 20 Kč, salát římský 12 Kč, ředkvičky – 5 Kč. Nákup na fotce jsem pořídila za 118 Kč. Kromě peruánského avokáda a maďarských švestek je vše místního a dostopovatelného původu.

Komentovat