Věci, které v těhotenství nejvíc škodí

drink-and-pregnancy (1)

O cigaretách a cigaretovém kouři se bavit nemusíme, ale co konzumace kávy a alkoholu v těhotenství? Jsou šálek espressa a sklenka vína v těhotenství povolené nebo by ženy v požehnaném stavu měly zbystřit?

Škodliviny v těhotenství

Když něco škodí, nejedná se o věc, která by navozovala zdraví nebo pocit klidu a míru. Škodlivá substance způsobuje narušení harmonie, která by v těle těhotné ženy měla v ideálním případě vládnout. Pokud je organismus budoucí maminky vystaven škodlivině, může dojít k odchylce od zdravotního stavu matky, potažmo plodu.

Podle principů tradiční čínské medicíny v těhotenství škodí cigaretový kouř, alkohol, káva a černý čaj, tepelně nezpracované maso a vajíčka, ostrá jídla a ryby v přehnaném množství, negativní emoce. Rozeberme si první tři body.

Cigaretový kouř

Každá rozumná žena v těhotenství nekouří. Budoucí maminky by si měly dát pozor také na pasivní kouření! Mějte na paměti, že jste to vy, ne kuřák, kdo si zaslouží respekt.

Pivo, víno a ostatní alkohol

Průběžné ani občasné popíjení alkoholu v těhotenství není vhodné. Podle tradiční čínské medicíny (TCM) může alkohol způsobit vznik tzv. nitroděložních toxinů, které se přenášejí na plod. Tyto škodliviny mají za následek vznik alergií, alkoholového syndromu nebo svalové atrofie. Konzumace alkoholu v těhotenství má souvislost také s novorozeneckou žloutenkou. Pokud těhotná žena pije alkohol, oslabuje svoji slezinu a žaludek, které tím pádem produkují méně energie a krve pro plod.

Veškerá káva a černý čaj

Pražená černá káva / černý čaj je oblíbený stimulant, o kterém TCM říká, že si ho zdraví lidé mohou dopřát v množství 1 šálku denně. V těhotenství se pití kávy / černého čaje nedoporučuje, protože podobně jako alkohol brání nedostatečnému vyživování plodu. Zajímavé je, že to samé platí i pro bezkofeinovou kávu. Ta se co do energetických účinků na organismus neliší od kávy s kofeinem.

Rizikové je hlavně pití kávy / čaje u těhotných žen, které dlouhodobě trpí příznaky chladu (ledové ruce a nohy). Černá káva / čaj organismus krátkodobě stimuluje. Z dlouhodobého hlediska ale oslabuje energetickou dráhu ledvin. Dochází k vyčerpávání tzv. energie Jang, což obzvláště v těhotenství není vhodné, protože ledviny jsou zodpovědné za kvalitní zásobení plodu.

Od stimulantů raději pauzu

Děťátko by mělo od matky vstřebávat čistou a klidnou energii v podobě radostných pocitů, života bez shonu a stresu a správných živin z jídla a pití. Cigarety, alkohol, kofeinová a bezkofeinová káva ani černý čaj podle tradiční čínské medicíny harmonickou energii neobsahují. Z těchto důvodu považuje TCM konzumaci těchto stimulantů v těhotenství za velmi nevhodnou.

3 reakcí na “Věci, které v těhotenství nejvíc škodí

  • Ahoj Peťo,
   zelený čaj je zdravý prospěšný, ale nehodí se pro všechny a ve větším množství není dobrý ani pro těhotné (ostatně jako všechny bylinkové čaje).
   Zelený čaj ochlazuje energetickou dráhu ledvin a tudíž ho nedoporučuji ani u zimomřivých povah. Jeho každodenní pití umocňuje přecitlivělost na chlad a syndrom studených končetin.
   Ve výčtu ho neuvádím. Jeden šálek jednou za čas by těhotným (ani zimomřivým) neměl neuškodit.

Komentovat