Jakým cukrem si osladit život?

cukr-prirodni-trtinovy-muscovado

Jsem si vědoma toho, že nežijeme v ideálním světě a někdo sladit cukrem chce. Když už cukr – jaký druh je zdravotně nejpřijatelnější a zároveň dobře využitelný v kuchyni?

Co má společného bílý a světlý bio cukr?

Odpověď: Ani jeden není zdraví prospěšný.

Rafinovaný bílý cukr je ze zdravotního hlediska nejhorší. Je jedno jestli je řepný nebo třtinový. Bílý cukr je průmyslově vyráběná znehodnocená potravina. Odebírá tělu vitamíny a minerály a v organismu způsobuje nežádoucí procesy. Tímto cukrem radím nesladit.

Světlý přírodní třtinový bio cukr pochází sice z ekologicky vypěstované třtiny, avšak ze zdravotního hlediska je mezi ním a bílým cukrem zanedbatelný rozdíl. Na tomto příkladu vidíte, že ne vše co je bio, je zdravé. Třtinovým cukrem radím taktéž nesladit.

Zaexperimentujte – cukr Rapadura a Muscovado

Cukr Rapadura – jedná se speciálně vyráběnou sušenou třtinovou šťávu. Díky melase obsahuje zdraví prospěšné látky. Hodí se také na pečení. Má karamelovou příchuť a je třeba dávat si pozor, že barví těsto do tmava. Tímto cukrem doporučuji sladit v omezeném množství (protože cukr jako takový nedoporučuji).

Cukr Muscovado (tzv. melasový cukr)  obsahuje díky vysokému podílu melasy  hodně živin. Je velmi tmavý s výraznou chutí, která nemusí všem vyhovovat. Tímto cukrem doporučuji taktéž sladit v omezeném množství.

S cukrem to raději nepřehánějte

Nutno zdůraznit, že konzumaci cukru doporučuji snižovat na minimum, zejména pojídání cukru rafinovaného. Ten poznáte v obchodě podle relativně nízké ceny. (Cca 30 Kč / 500 g zatímco u Muscovada se cena pohybuje okolo 70 Kč). Na návštěvě většinou nikomu nedělá problém identifikovat průmyslově upravený bílý prášek v podobě moučkového cukru nebo malé bílé krystalky v cukřence.

Vhodný způsob jak omezovat cukr, je snažit se jím vůbec nesladit kdykoliv to sami můžete ovlivnit. Množství cukru v bábovce na návštěvě zřejmě neovlivníte. Zato množství sladkých kostek, které si zamícháte do kávy korigovat můžete.

Komentovat