Detoxikace – má své opodstatnění?

shutterstock_detoxikace

Je nutné na jaře detoxikovat organismus nebo se jedná o módní trend? Co si máme pod pojmem detoxikace představit?

Detoxikace aneb očista těla

Detoxikace neboli očista organismu je v poslední době často skloňovaným pojmem v televizních pořadech, life-stylových magazínech i v praxi léčitelů, nutričních poradců a některých lékařů.

Detoxikaci lze definovat jako proces, jehož cílem je odstranit z těla toxické látky, parazity, viry, bakterie a plísně. Způsob provedení se liší. Jogínská očista vypadá jinak než detoxikace jako doplňková léčba rakoviny. Existuje i tzv. detoxikační medicína, kterou u nás propaguje Mudr. Josef Jonáš.

Očista organismu – moderně řečeno detoxikace – není nic objevného. Staří Římané i starověké kultury Číny, Indie, Egypta prováděli očistu jako běžnou součást života. Detoxikace se po generace praktikuje při dodržování různých postních dnů. Během půstu se odlehčuje trávícímu systému a tělo tak dostane šanci zbavit se škodlivých látek. Po zimě má jistě své zdravotní opodstatnění i křesťanská postní doba.

Čistá střeva – základ zdraví

Detoxikace organismu je nejčastěji spojována s očistou střev, kterou lze provést různými způsoby. Cílená úprava stravy spojená s vyčištěním střeva – například tzv. hydrocolon terapií (výplach tlustého střeva) – je jednou z metod.

Zdraví a funkce střev jsou zcela zásadní pro naši imunitu. 70 – 80 % buněk obranného systému organismu sídlí právě ve střevech! Tradiční čínská medicína (TCM) považuje tlusté střevo, plíce a kůži za jeden celek. Stav tlustého střeva má podle TCM vliv na funkci pohlavních orgánů.

Současná skladba stravy a nevhodné stravovací návyky většiny české populace vzbuzují trvalý stres střevního prostředí. Kromě problémů s trávením způsobuje dlouhodobé zatížení střev zdravotní problémy, které souvisí s oslabenou imunitou. Akné, kožní problémy, alergie, revma – to vše má prapůvod v oslabení trávících trubic. Pročištění střeva má tedy své zdravotní zdůvodnění.

Je třeba detoxikovat?

Snad všichni lékařští a výživoví odborníci se shodují, že dnešní doba je plná jedů, které naše tělo zaplavují škodlivými látkami – toxiny. Z českých vědců to může potvrdit paní prof. Anna Strunecká, odbornice na biomedicínu a toxikologii a autorka knih Doba jedová.

Nabízí se tedy odpověď, že je minimálně doporučeníhodné škodliviny z těla v určitých intervalech odstraňovat. Na způsobu provedení detoxikace se však často neshodnou ani kolegové z oboru.

Domnívám se, že účelné odstranění toxických látek z těla je velice vhodným způsobem k prevenci nemocí a posílení vitality. Způsob a míra detoxikace by měla být určena individuálně na základě aktuálního zdravotního stavu a životní filozofie jedince.

Komentovat