Proč mají ženy celulititu a muži ztrácejí vlasy

Můžeme stravou a životním stylem ovlivnit vznik nepříjemných estetických jevů – pomerančové kůže a ubývajícího vlasového porostu? V tomto příspěvku se zaměřuji na tzv. teorii acido-bazické rovnováhy.

Acido-bazická rovnováha

Na příkladu „pomerančové kůže“ a „holé hlavy“ vysvětlím, jak a proč dochází k vadám na kráse a zdravotním problémům podle teorie o překyselení neboli acidóze.

Atraktivní vzhled a zdraví souvisí se správným nastavením tzv. acido-bazické rovnováhy v organismu. Acido-bazická rovnováha je rovnováha mezi kyselými a zásaditými látkami uvnitř organismu, mezi jejich tvorbou a vylučováním.

Během látkové výměny v těle vznikají kyselé látky – kyseliny, které mají ničivý účinek. Kyseliny proto musí být neutralizovány pomocí zásaditých – minerálních látek. Takto se v těle samovolně udržuje acido-bazická rovnováha. Pokud se z určitého důvodu, kterým je ve většině případů nevhodná strava a životní styl, nedaří kyseliny neutralizovat pomocí dostatečného přísunu minerálů, organismus je nucen odbourávat vlastní zásoby minerálních látek. Zdravotní problém nebo estetická vada vznikají často právě tehdy, jsou-li uložené zásoby minerálních látek přivolány na pomoc, aby neutralizovaly porušení acido-bazické rovnováhy.

Pomerančová kůže a holá hlava

Žena si přebytečné kyseliny během měsíce dočasně ponechává a přirozenou cestou je vylučuje během menstruace. Pokud množství kyselin přesáhne „povolenou“ hranici, jsou neutralizovány a transformované kyseliny se ukládají v podobě „pomerančové kůže“.

Mužské tělo nezná menstruaci. Přebytečné kyseliny však musí být také neutralizovány. Chybí- li muži dostatečný příjem minerálů, čerpá se z tělesných zásobáren. Přirozený zdroj minerálních látek je kůže na hlavě. Empirická zkušenost ukazuje, že právě vlasová pokožka je u mužů přednostně využívané místo, z něhož jsou odebírány látky k neutralizaci kyselin. Úbytek minerálů poté způsobuje vypadávání vlasů.

Proč je tedy výraznější ztráta vlasů mužský problém a celulitida problém ženský? Ženy během plodných let vylučují nashromážděné kyseliny během periody. Muži odbourávají kyseliny jiným způsobem. Dojde – li, nehledě pohlaví, k zatížení kyselinami, organismus kompenzuje zátěž svým vlastním způsobem. Acidóza se v konečném důsledku může projevit jako celulitida, vypadávající vlasový porost nebo jiná zdravotní komplikace.

 Je překyselení problém?

Lokální nebo dočasné stavy porušení acido-bazické rovnováhy nepřináší nic pozitivního. Naštěstí je lze účinně kompenzovat úpravou výživy a doplněním esenciálních látek. Jako problém vnímám chronickou acidózu – chronické překyselení. Pokud organismu chybí pravidelná zásilka minerálů, které jsou mu naopak dlouhodobě odebírány nezdravým způsobem života, zaděláváme si na zdravotní problémy.

Schopnost organismu vyrovnat se s porušením acido-bazické rovnováhy je u každého jiná. Z obecných doporučení platí, že překyselení se dá vyhnout, budeme- li pít hodně vody a omezíme -li  příjem těchto substancí: nikotin, alkohol,chemické látky – drogy, léky, chemie v jídle (např. v polotovarech),  rafinovaný cukr a sůl, příliš mnoho bílkovin, trans-tuky.

Zdroj informací o překyselení: Kurt Tepperwein – Pryč s kyselostí

Komentovat