Proč po 30tce tloustneme

Za nadváhu obyvatel v jižní Americe mohou i velké porce jídla. Jedinec z potravy získá víc energie, než jí vydá svojí aktivitou. (To není případ turistů na obrázku.:-)

Zbytečně moc jídla – seviche v Limě

Zdravím vás v novém roce! Zejména pro ty, kteří na sobě po vánocích cítí hojnost jídla a pití, jsem pro první novoroční příspěvek zvolila téma, „Proč po 30tce tloustneme“.

Jak vzniká nadváha

Nadváha vzniká nadměrným hromaděním energie v podobě tuku. Je vždy kombinací různých příčin, například toho, co nám bylo dáno do vínku, jaká je naše psychika a z velké části tím, jak se stravujeme. Častou příčinou nadváhy je, že jedinec z potravy získá víc energie, než jí vydá svojí aktivitou.

Trávení u dětí

Za dobrou funkci trávení jsou podle tradiční čínské medicíny zodpovědné horní, střední a spodní části těla a jejich orgány – tzv. trojí ohřívač. Úkolem trojího ohřívače je prostřednictvím plic a žaludku proměnit energie přijatou z dechu, potravin a tekutin v energii vlastní.
Správná funkce trojího ohřívače se buduje v prvních 3 letech našeho života. Z tohoto důvodu jsou pro malé děti velmi důležitá teplá jídla a teplé nápoje. Tělesný vývoj je ukončen ve věku 14-16 let, kdy se velká část energie přesouvá do rozvoje osobnosti. Rodiče v této době většinou přestávají mít vládu nad tím, co dětem přistane na talíři. Minimálně do puberty je však doporučeníhodné, aby se rodiče snažili vybudovat pro své děti kvalitní výživový základ, který je ovlivní po zbytek života.

Trávení v mládí

U zdravého jedince ve věku mezi 17 a 30 lety je organismus obvykle tak silný, že se zdá, že dokáže promíjet chyby v životosprávě po celý život. Organismus většinou vysílá pouze jemné varovné signály, protože si vše, co mu chybí bere z tzv. prenatálních rezerv (stručně řečeno z toho, co nám bylo dáno při narození). Po třicítce často začínáme zjišťovat, že prenatální rezervy nejsou bezedná studna.

Trávení po 30tce

Mezi 30 a 40 rokem života jsou prenatální rezervy v průměru z 50-60 % vyčerpány. Jsme tudíž mnohem více odkázáni na to, co, jak a v jaké kvalitě jíme. Pozorujeme, že dříve bezproblémově stravitelné a odbouratelné jídlo (a alkohol) způsobují našemu tělu těžkosti. Kromě nárůstu váhy a různých potíží s trávením se začínají objevovat zdravotní problémy typu častá chřipka, opakované nachlazení, alergie, celulitida, po ránu oteklý obličej. Začínají se také objevovat první příznaky stárnutí – šedé vlasy, první vrásky. Všechny tyto příznaky z hlediska čínské medicíny souvisí s nedostatečnou funkcí sleziny a žaludku (a s nimi propojených dalších orgánů), na kterou jsme si v mládí zadělali. Po 40tce se pak celkem jasně ukazuje se, že co v mládí ubereme, to nám v pozdějším věku chybí.

Řešení existuje

Věřte mi, že v jakémkoliv věku se dá najít řešení na přebytečná kila i zdravotní problémy! Existují účinná řešení pro navrácení vitality a pro zlepšení zdraví hodnotnou stravou. Pokud sledujeme sami sebe a všímáme si toho, které pokrmy nám prospívají a které nikoliv, můžeme se sami sobě stát poradcem pro své zdraví. Pokud však vědomě opomíjíme signály našeho těla a bráníme se změně, zdraví ani estetický vzhled se samy od sebe nezlepší.

31. 1. 2014  vstupujeme do nového čínského roku ve znamení dřevěného koně. Kůň symbolizuje pohyb a rychlost, svobodou a sílu. Takový má být i rok 2014. Bude to dynamický rok, který vám  rychlostí oře pomůže nastartovat změnu stravovacích návyků, zbavení se zlozvyků, hubnutí – zkrátka uskutečnění čehokoliv!

Přeji vám, abyste využili sílu tohoto roku, nebáli se změn a s chutí využili jeho velký potenciál!

Komentovat